18 listopada 2019

Sprawca wypadku jechał nie swoim autem – jakie konsekwencje?

Sprawca wypadku jechał nie swoim autem – jakie konsekwencje?

Kto jest odpowiedzialny, jeżeli sprawca wypadku jechał samochód, który nie jest właścicielem? Autor wypadku lub właściciela samochodu?

Pojazd nie jest ubezpieczony

Te osoby są często zaskoczeni, gdy fundusz gwarancyjny ubezpieczenie związane są odszkodowania wypłaconego ofiarom powrotnej w wypadku. Nie zdają sobie sprawy, że ich obowiązkiem jest integralną że poniesiona przez właściciela samochodu bez ubezpieczenia.

Każdy zdaje sobie sprawę, że brak wymaganego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody zapłacić spowodowane w wyniku wypadku z własnej kieszeni. Ale nie wszystko jest oczywiste, że osoba, która spowodowała wypadek i nieubezpieczony samochód innej osoby, musi zapłacić odszkodowanie wspólnie z właścicielem pojazdu.

Samochód jest ubezpieczony i znana sprawcy

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Biurze Funduszu Gwarancji Ubezpieczenia i Polski Ubezpieczycieli mówi ubezpieczenie komunikacyjne OC jest objęta odpowiedzialność każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej spowodował szkody w związku z ruchem pojazdu.

Jeśli samochód jest ubezpieczony za szkody mają być wypłacone do firmy ubezpieczeniowej. Bez względu na to, czy wypadek na drodze prowadzącej do jego właściciela, czy nie. OC jest w rzeczywistości, przypisane do samochodu, a nie właściciela. Adres może być każdy, kto posiada wiedzę i zgody właściciela weszła w posiadanie pojazdu.

Sytuacja jest bardzo prosta - to jednak, że właściciel samochodu ma ważne ubezpieczenie auto obowiązkowe. Wszystko się komplikuje, gdy ubezpieczenie od odpowiedzialności nie jest usuwany lub autor wypadku nie jest znana. Ale zacznijmy od pierwszego przypadku.

Samochód jest ubezpieczony, ale autor pozostaje nieznany wydarzenie

Dla firmy ubezpieczeniowej bez względu na to, kto prowadził samochód ubezpieczony w chwili wypadku - chyba że osoba, powodując obrażenia uciekł z miejsca zbrodni i pozostaje nieznany. W takiej sytuacji będzie odpowiadać za szkody Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą uderzenia i ucieczki

Jeśli odniesiesz poważne obrażenia w wyniku uderzenia i ucieczki, możesz nie być w stanie zrobić wiele oprócz oczekiwania na pierwszych ratowników. Jeśli jednak nie doznałeś poważnych obrażeń, możesz od razu podjąć kilka kroków:

 • Jeśli padłeś ofiarą wypadku, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić całe ciało pod kątem obrażeń oraz wezwać karetkę pogotowia i policję. Jeśli nie możesz wykonać tych połączeń, poproś o to świadka.
 • Jeśli jesteś wystarczająco ranny, aby to zrobić, poinformuj policję o wypadku. Będą szczególnie zainteresowani marką, modelem i kolorem pojazdu, który Cię uderzył. Jeśli możesz, podaj im opis kierowcy i informacje o tablicy rejestracyjnej. Wszelkie szczegóły powinny zostać przekazane funkcjonariuszom, aby dać im najlepszą możliwość znalezienia kierowcy, który cię uderzył.
 • Porozmawiaj z naocznymi świadkami, czy to z innymi kierowcami, czy osobami postronnymi. Jeśli zdarzy się to w dzielnicy lub centrum handlowym, idź do rezydencji lub sklepów i dowiedz się, czy ktoś coś widział - lub jeszcze lepiej, jeśli ma kamery, które mogły uchwycić incydent na taśmie.
 • Rób zdjęcia wszelkich istotnych informacji, w szczególności uszkodzeń pojazdu.

Polska jest państwem, które nie ponosi winy za szkody, co oznacza, że ​​opłacanie strat pieniężnych związanych z wypadkiem jest na ogół zadaniem firmy ubezpieczeniowej z ubezpieczeniem od obrażeń ciała . Innymi słowy, procedura jest prawie taka sama, niezależnie od tego, czy powodujący sterownik opuszcza scenę, czy nie.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce wszyscy kierowcy biorący udział w wypadku muszą zatrzymać się i poczekać na egzekwowanie prawa, nawet jeśli nie są odpowiedzialni za spowodowanie wypadku. Jeśli kierowca się znajduje, jego ubezpieczenie powinno pokryć rachunki za leczenie i wszelkie szkody w mieniu. Jednak nawet jeśli kierowca nie jest zlokalizowany, możesz uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej na podstawie przepisów dotyczących nieubezpieczonych kierowców w Polsce.

Chociaż ubezpieczenie samochodu w Polsce oferuje ubezpieczenie nieubezpieczonych lub nieubezpieczonych kierowców, firma ubezpieczeniowa może starać się płacić jak najmniej po wypadku. Ważne jest, abyś w pełni zrozumiał swoją polisę ubezpieczeniową, aby wiedzieć, jakie masz prawa. Przed omówieniem czegokolwiek ze swoim regulatorem bardzo ważne jest, aby omówić swoją sytuację z wykwalifikowanym adwokatem od obrażeń ciała.

Co się dzieje, gdy kierowcy opuszczają scenę?

Niestety, kiedy kierowcy opuszczają miejsce wypadku, ich odnalezienie może być trudne. Innym niefortunnym aspektem dla ofiar jest to, że trudno jest zdobyć pieniądze na incydent. Za każdym razem, gdy kierowca opuszcza miejsce wypadku samochodowego, staje się dochodzeniem kryminalnym.

Kierowcy opuszczają miejsce wypadku z wielu powodów, w tym:

 • Nie mają ubezpieczenia samochodu.
 • Prowadzą niezarejestrowany pojazd lub zawieszone prawo jazdy.
 • Byli w trakcie popełnienia kolejnego przestępstwa lub mieli zaległy nakaz.
 • Nie mają prawa jazdy.
 • Boją się deportacji lub działań przestępczych.
 • Zasięg prawny dla ofiar uderzenia i ucieczki
 • Niestety, kiedy kierowcy opuszczają miejsce wypadku, ich odnalezienie może być trudne. Innym niefortunnym aspektem dla ofiar jest to, że trudno jest zdobyć pieniądze na incydent. Za każdym razem, gdy kierowca opuszcza miejsce wypadku samochodowego, staje się dochodzeniem kryminalnym.

Kierowcy opuszczają miejsce wypadku z wielu powodów, w tym:

 • Nie mają ubezpieczenia samochodu.
 • Prowadzą niezarejestrowany pojazd lub zawieszone prawo jazdy.
 • Byli w trakcie popełnienia kolejnego przestępstwa lub mieli zaległy nakaz.
 • Nie mają prawa jazdy.
 • Boją się deportacji lub działań przestępczych.

Zasięg prawny dla ofiar uderzenia i ucieczki

Opuszczenie miejsca wypadku samochodowego jest przestępstwem, więc jedynym, co można zrobić jako ofierze, jest to, że kierowca winny zostanie znaleziony i oskarżony. Jeśli to możliwe, pierwszym krokiem na miejscu jest wezwanie policji. Najlepiej poczekać na skontaktowanie się z firmą ubezpieczeniową, aż się uspokoi i może wydać oświadczenie, które nie zagrozi roszczeniu. Jeśli kierowca zostanie znaleziony, najlepiej jest zatrudnić prawnika od obrażeń ciała, jeśli zamierzasz uzyskać od niego odszkodowanie pieniężne.

Dobry adwokat od wypadku samochodowego przeanalizuje twoją sytuację, aby zbudować mocną sprawę. On lub ona będzie również negocjować z firmą ubezpieczeniową, a także będzie walczyć o to w sądzie, jeśli dojdzie do tego. Jeśli padłeś ofiarą wypadku samochodowego, skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem od obrażeń ciała, aby pomóc Ci odzyskać koszty i uzyskać należne odszkodowanie .

Uwagi: Wpis może zawierać nieaktualne dane.