6 listopada 2019

Jakie są kary za jazdę bez OC?

Jakie są kary za jazdę bez OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczenie, które chroni kierowcę przed skutkami odpowiedzialności cywilnej. W przypadku stłuczenia i konieczność naprawy samochodu ofiary lub wypłaty odszkodowań za szkody, koszty są pokrywane przez firmy ubezpieczeniowe. Według prawa polskiego ubezpieczenia obowiązuje od odpowiedzialności musi mieć każdy zarejestrowany pojazd, niezależnie od techniki lub użycia. Jeśli nie ubezpieczyłeś samochód, przygotuj się na poważne konsekwencje finansowe.

Jak jest obliczany?

Osoba, która nie doszła do wniosku, auto ubezpieczenia obowiązkowego jest zobowiązany do zapłaty grzywny. Kara jest równoważny:

  • samochody - dwa razy płaca minimalna,
  • ciężarówki, traktory i autobusy samochody - trzykrotnie minimalna płaca
  • Inne pojazdy - jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia.

Z tego, co zależy od wysokości opłaty?

Należy zauważyć, że kwota grzywny zależy od okresu, kiedy pojazd pozostaje bez ubezpieczenia jest:

  • 20% kara jeśli okres nie dłuższy niż trzy dni
  • 50% kara jeśli okres nie dłuższy niż 14 dni
  • 100% kara jeśli przekracza okres 14 dni.

Jeśli właściciel pojazdu nie posiada dokumenty wskazujące, że okres, w którym miał zasięg jest mniejszy niż 14 dni, stosuje się karę w pełnej wysokości.

Jak wygląda sytuacja w 2013 roku?

Wysokość opłat podana jest każdego roku na początku stycznia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kwoty są obliczane na podstawie płacy minimalnej. W 2013 roku, podstawą do obliczenia wysokości kary jest minimalne wynagrodzenie w wysokości 1.600 zł. Dlatego głównym kara dla samochodów osobowych wynosi 3200 zł i ciężarowych oraz autobusów i ciężarówek - 4800 zł.

kara zapłacona do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Proszę pamiętać, że płatność grzywny nie usuwa obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Źródło: rzu.gov.pl

Uwagi: Wpis może zawierać nieaktualne dane.