Samochód, który jest w fatalnym stanie i nie nadaje się do jazdy najlepiej jest wyrejestrować. Ale krokiem poprzedzającym wyrejestrowanie jest zezłomowanie auta, bo bez tego nie będziemy mieli dokumentów, które należy dostarczyć do wydziału komunikacji. O czym musimy wiedzieć?

Legalne złomowanie

Złomowania pojazdu dokonujemy tylko w Stacjach Demontażu Pojazdów, bo wyłącznie w takich punktach kasacja auta jest legalna.

Aby zezłomować samochód, musimy dostarczyć do Stacji Demontażu Pojazdów:

  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu – jeśli była wydana.

Auto musi być kompletne

Samochód, który chcemy zezłomować musi być kompletny, co w tym przypadku oznacza, że jego waga nie może być mniejsza niż 90% masy własnej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Za każdy brakujący kilogram zapłacimy w Stacji Demontażu Pojazdów z reguły 1 zł, choć przepisy prawa mówią, że może to być nawet 10 zł.

Ile możemy zarobić?

Stacja Demontażu Pojazdów zazwyczaj oferuje za zezłomowanie auta około 400 zł i odlicza od tej kwoty 1 zł za każdy brakujący kilogram. Profesjonalne Stacje Demontażu Pojazdów oferują też bezpłatne przywiezienie pojazdu do stacji, a po zezłomowaniu dostarczają do domu dokumenty, które należy zawieźć do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania samochodu.

Jakie to dokumenty?

  • zaświadczenie o zezłomowaniu,
  • unieważniony dowód rejestracyjny,
  • unieważniona karta pojazdu, pod warunkiem że była wydana.

Mamy również obowiązek dostarczenia tablic rejestracyjnych, które po zezłomowaniu dostaniemy z powrotem, tyle że unieważnione.

Wyrejestrowanie pojazdu

O pozostałych dokumentach, które należy złożyć w wydziale komunikacji i całej procedurze wyrejestrowania pisaliśmy tutaj: http://www.abcodszkodowan.pl/abc-wyrejestrowania-samochodu/.

Koszt wyrejestrowania to 10 zł.

Rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC

Po zezłomowaniu samochodu i wyrejestrowaniu go powinniśmy się jeszcze zająć rozwiązaniem umowy ubezpieczenia OC. Tym bardziej, że po udaniu się do ubezpieczyciela otrzymamy zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.